Badanie koordynacji wzrokowo - ruchowej

W ramach tego badania wykonywane są 2 testy koordynacji:

  • Test w trybie swobodnym (dowolnym)
  • Test w trybie wymuszonym (pod presją czasu).

W naszej pracowni badania te wykonywane są na dwóch aparatach produkcji AT SMART Systems:

Jak wygląda badanie w trybie swobodnym na Aparacie Krzyżowym?

Aparat Krzyżowy posiada zestaw przycisków ułożonych w kwadrat (7 rzędów po 7 przycisków w każdym). U góry i po boku kwadratu umieszczone są diody LED, które zapalając się wskazują guzik do naciśnięcia. Zawsze zaświeca się tylko 1 dioda w pionie i 1 dioda w poziomie.

Zadaniem badanego jest naciskanie każdego kolejnego przycisku wskazywanego przez aparat, przy czym zmiana wskazania nastąpi dopiero po poprawnym trafieniu. Ćwiczenie wykonywane jest zawsze 1 ręką (jednym palcem).

Wynikiem badania jest czas w jakim udało się poprawnie nacisnąć wszystkie guziki. Oczywiście, przed wykonaniem testu, psycholog przeprowadzi dokładny instruktaż wraz z ćwiczeniem.

Jak wygląda badanie w trybie wymuszonym na Aparacie Krzyżowym?

Zadanie jest bardzo podobne do testu w trybie swobodnym, z jedną różnicą - aparat nie czeka na prawidłowe naciśnięcie guzika, lecz narzuca własne tempo, a badany musi zdążyć nacisnąć guzik zanim aparat wskaże następny.

Badanie trwa ok. 1 minuty. Wynikiem jest ilość poprawnych trafień w całym teście. Przed wykonaniem badania, psycholog zaprezentuje tempo zmian bodźców i pozwoli poćwiczyć.

Jak wygląda badanie w trybie wymuszonym na Aparacie Piórkowskiego?

Aparat Piórkowskiego posiada 10 przycisków ułożonych w jednym rzędzie. Nad każdym przyciskiem znajduje się dioda LED, która zapalając się wskazuje guzik do naciśnięcia. Zawsze zaświeca się tylko 1 dioda.

Zadaniem osoby badanej jest - używając obu rąk - naciskać każdy kolejny przycisk wskazany przez aparat. Urządzenie nie czeka na poprawne naciśnięcie, tylko narzuca własne tempo, a badany musi zdążyć poprawnie trafić jak największą ilość razy. W tym teście tempo jest ponad 2-krotnie szybsze niż w przypadku Aparatu Krzyżowego.

Badanie trwa 1 minutę i jest przeprowadzane 2-krotnie. Wynikiem jest średnia ilość poprawnych trafień uzyskanych w obu próbach. Zawsze przed badaniem, psycholog przeprowadza dokładny instruktaż oraz umożliwia badanemu ćwiczenie i zaznajomienie się z aparatem.